Prohledat tento blog

čtvrtek 23. prosince 2010

Bílé silnice v Americe? No problem!

Ok, nadpis by správně neměl říkat "Amerika", ale "USA" a když už "USA", tak pak "Severní USA", konkrétně "New England" a zejména jeho státy New Hampshire, Vermont a Maine, protože nikde jinde jsem zimu na vlastní pěst nezažil... ale to by se mi tam už moc nevešlo.

Jak si asi každý všiml, Svatý Petr je letos na ČR zatím nebývale štědrý. Sněhu nám naděluje více než habaděj, zimní střediska už šlapou na plný plyn i bez umělého zasněžování, teplota místy slezla i pod příjemných -20°C a z představy řádně bílých, ladovsky idylických Vánoc, máme všichni neskonalou radost. Tedy... až do chvíle, kdy vyrazíme na silnice.

Ještě v živé paměti mám ten večer (a následující ráno) dva nebo tři týdny zpátky, kdy doprava v Praze kolabovala, kdy se ze silnic snad v celé republice stala jedna klikatá sjezdovka s vozidly poházenými v pangejtech všude kolem. Načež přišlo ještě několik obdobných dnů, kdy lidé jezdili do práce / školy s hodinovými zpožděními (Mělník - Praha za 2,5 hoďky, cože?!). Anebo nepřijeli vůbec. Jinými slovy, byl to průšvih, kalamita, při níž "silničáři jako každý rok byli překvapeni velice, že sníh zasypal jim silnice" (Jarku, ještě jednu, prosím!).

A já si při tom nemohl nevzpomenout na léta v severoamerickém státečku New Hampshire, kde to zpravidla sype a mrzne a praská více, než u nás v Čechách, a lidé se dle toho patřičně zařídili. Neříkám, že v Čechách by to mohlo za každou cenu fungovat obdobně, ale i tak bych těch pár drobků-poznatků rád na stůl vysypal.

Plow guy. To je člověk, který jezdí s pluhem. A v severních státech USA, minimálně na východním pobřeží, jich mají spousty. Protože bez nich se neobejdou (zpívá se o tom koneckonců i v geniálním "Granite State of Mind" songu, 0:46). Zpravidla jde o soukromníky s pick-up trucky, kteří při prvních vločkách namontují pluh na čumák vozidla a jsou "ready to plow". Každý plow guy má s obyvately nasmlouvaných několik "drive ways" (příjezdové cesty k barákům a parkoviště), které při, resp. po každé sněhové bouřce vymete. A protože předpověď počasí je minimálně na SV pobřeží Ameriky neskonale přesná (vážně se do té hodiny strefí), plow guys ví, kdy vyrazit do akce. Když tedy rosnička hlásí, že večer počne sněžit, a že to ustane až někdy odpoledne dne následujícího, plowžák se třeba ve dvě hodiny ráno sebere, nasedne do trucku a jde odhrnovat sníh, aby zajistil, že vy, až pojedete ráno za povinnostmi, se vyhrabete.

A skutečně to funguje. Za tři roky v USA jsem ani jednou nezažil, že by někdo někdy nasazoval řetězy (kopce tam jsou, ne že ne!) a pouze si o nich jednou vyslechl z tuze dramatického vyprávění o dementním správcovi motelu, který odmítal protáhnout cestu. Skoro každé bílé ráno jsem měl cestu protaženou až ke garáži. Já sám jsem měl se sněhem na silnicích problémy pouze vedlejší, ke kterým by normálně nedošlo - párkrát jsem to do náhrnů zapíchl, ale pokaždé to bylo jen v momentech, kdy jsem úmyslně (a většinou i bezpečně) puberťákoval za volantem. Anebo když jsem vyjížděl se školním minibusem, který měl pouze náhon na zadní kola (což vyřešila šestice spolužáků v "kufru").

A takových je v zimním New Englandu spousta!
Jinými slovy, i ty nejmenší silničky byly v zimním NH prakticky vždy slušně sjízdné a řetězy skutečně třeba nebyly. Spousta lidí tam ani nepřezouvá na zimní pneumatiky, jen celý rok drtí univerzální (o kterých si ale jinak zase myslím své). Svůj podíl na tom, vyjma soukromníků - plow guyů, samozřejmě má i veřejná služba, kdy každé město pochopitelně vlastní větší kamiony, které protáhnou hlavní komunikace a ještě je při tom posypou štěrkem či prašnou solí (což jsem v Čechách moc nezažil, sníh na silnicích tu je i dny po napadání...?). Pár let jsou už ty lepší kamiony dokonce tak vymóděné, že mají na radlici laser, který odhalí překážky ve sněhu, aby jejich řidiči omylem nečesali poštovní schránky apod. (protože animozita vůči "snow plow men" je místy dosti vysoká!)

Takže tak. Sníh na silnicích New Hampshiru tedy problémy nepředstavuje. V rámci objektivnosti však zase musím zmínit loňské sněhové kalamity ve Virginii či DC, které zcela popírají "v USA si se sněhem umí poradit lépe než v Čhechách" tezi, jíž se tu prosazovat rozhodně nesnažím. Totiž, na jih od New Englandu v jedno období padalo mnohem více sněhu, než v NE samotném, na což nebyli tamní obyvatelé ani trochu zvyklí, nedej bože připravení, takže veškerá doprava byla nemilosrdně paralyzována, školy se zavíraly klidně na celý týden a města si musela půjčovat pluhy od svých severních sousedů.

Mimochodem, když už jsem u toho sněhu v Americe, zmíním ještě jeden tamní fenomén, tzv. snow day. Pokud napadne hromada sněhu, anebo pokud to jenom předpověď nemilosrdně hlásá, ruší školy povinnou docházku (dozvíte se ráno z televize, rádia či internetu). Prostě, je-li na silnicích sníh, do školy se z bezpečnostních důvodů nemusí. Což je paradoxem hned ze dvou důvodů. Zaprvé, skutečně mám za to, že se zasneženými silnicemi si silničáři v New Hampshiru, spolu se soukromníky, umí poradit lépe, než jejich čeští kolegové. Zadruhé, jak není škola, podstatná množina studentů stejně okamžitě vyráží ven, na lyže, protože lyžování v prašanu patří k jedné z nejvděčnějších kratochvílí New Englandu. Koneckonců, třeba v zimním Mainu se nic moc jiného ani dělat nedá - buď lyže, sněžný skútr nebo lov. Jinak jste zavřeni doma, s nejbližším sousedem tak pět kilometrů daleko. O baru či hospodě ani nemluvě.

8 komentářů:

 1. No a proti Skotsku jsou češi dokonalá uklízecí četa sněhu:)

  OdpovědětVymazat
 2. No problem je v tom, ze kdyz si Cech pred barak zaparkuje malej Ford F150 nebo ekv. tak chodi sousedi s fotakem si to vyfotit... Takze i kdyz by dobrovolnici byli, nemeli by na to techniku...

  OdpovědětVymazat
 3. Jak jsem psal, nemám za to, že by to mohlo v ČR fungovat stejně. Ale zaujalo mě to.

  OdpovědětVymazat
 4. S tím Washingtonem jsem si vzpomněl na tohle: http://youtu.be/ntgwphg0hQ0 :)

  OdpovědětVymazat
 5. Haha, dobrý! :) Tam na tyhle podmínky holt vážně nebyli zvyklí.

  OdpovědětVymazat
 6. ano, kdyz se to posere v americe, tak se rekne, ze na to nebyli zvykli. kdyz se to posere u nas, tak vsichni nadavaj a samozrejme se objevi rozumbradove "z ameriky", ktery vykladaj, jak jsme zaostali. no naopak pratele, mame jedny z nejlepsich silnicaru. ze jsou tu legislativne zpraseny chodniky, to uz je jina vec.

  OdpovědětVymazat
 7. Anonym 28/12/2010: Já jen doufám, že za "rozumbradu z Ameriky" nemáš autora článku. V tom případě by to žel bohu znamenalo, že jednak jsi článěk pořádně nepřečetl či nepochopil, a jednak si neuvědomuješ, že jmenovitě v jižněji položeném DC toho sněhu zpravidla skutečně padá x-krát méně, než v severních státech, a že metrové závěje tam jsou s ohledem na posledních, řekněme padesát let, docela raritou (na rozdíl od ČR).

  OdpovědětVymazat
 8. To mi připomnělo Homera jako pana Pluhaře. :D

  OdpovědětVymazat

"Dvakrát měř, jednou řež!" Platí i pro psaní komentářů do internetových diskuzí. Pro anonymy obzvláště.